background
Infomatrix Online
Important dates
  • 1 January 2019

    Online registration and project submissions

  • 15 February 2019

    End of project submissions for Foreign participants!

  • 5 March 2019

    End of project submissions for Kazakhstan participants!

  • 1-15 March 2019

    Final participation confirmation, payment approval, invitation and visa process

  • 10-14 April 2019

    “INFOMATRIX-ASIA” 2019 Competition

Final list for Infomatrix-Asia 2019

  • Kazakhstan Final list


    # Student's Fullname Grade School Project name Category
    город Нур-Султан
    1 Абенова Нурила 11 Школа-лицей №38, город Нур-Султан The function for finding combinational numbers Математические проекты
    2 Амантай Фатима 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Beauty Helper Компьютерное программирование
    3 Амирбек Абілмансұр 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан The Geometry Of Japanese Temples Математические проекты
    4 Арынбай Әлбина 11 Школа-гимназия №51, город Нур-Султан The function for finding combinational numbers Математические проекты
    5 Асылбек Иманғали 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Сonvex polygons and polygons of the Rejnhardt Математические проекты
    6 Бауржанұлы Бағлан 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан The Geometry Of Japanese Temples Математические проекты
    7 Бекетов Рамазан 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Application multiple for protection of information Математические проекты
    8 Гюль Эмре 11 Международная школа «Спектрум», город Нур-Султан Car parking made hard Математические проекты
    9 Досмахамбет Азат 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Сonvex polygons and polygons of the Rejnhardt Математические проекты
    10 Ержанов Нурасыл 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан On Langford Sequences and Their Applications Математические проекты
    11 Есенбек Нурсултан 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Proofs of inequalities by means of one-monotonous sequences Математические проекты
    12 Жумагельдинов Тамерлан 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Powers of patterns fractals Математические проекты
    13 Канатбек Бакдаулет 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Archimedean circles Schoch and Wu Математические проекты
    14 Курамысов Тамерлан 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Proofs of inequalities by means of one-monotonous sequences Математические проекты
    15 Назаров Сагди 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Archimedean circles Schoch and Wu Математические проекты
    16 Оршабек Алиби 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Application multiple for protection of information Математические проекты
    17 Пазылбеков Алидар 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Location of points on a sphere and on a circle Математические проекты
    18 Пазылбеков Данияр 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Location of points on a sphere and on a circle Математические проекты
    19 Рахман Алихан 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан Powers of patterns fractals Математические проекты
    20 Серикова Аида 11 Средняя школа №37, город Нур-Султан Monte carlo Математические проекты
    21 Сериковна Жамиля 11 Школа-гимназия №17, город Нур-Султан Proofs of inequalities by means of one-monotonous sequences Математические проекты
    22 Фэридэ Байгозина 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан The Function for creating combining numbers Математические проекты
    23 Шокен Азат Арманұлы 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан The Geometry Of Japanese Temples Математические проекты
    24 Ажибаева Мира 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан Divine Amber Компьютерная графика
    25 Ахимов Біржанбек 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан Divine Amber Компьютерная графика
    26 Болат Марғұлан 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан Fractals Математические проекты
    27 Болегенов Санжар 12 Международная школа «Спектрум», город Нур-Султан Bumblebee Робототехника
    28 Дыбысбай Думан Дулатжанұлы 10 Школа №9 «Зерде» для одаренных детей Development of algorithms for solving problems on the chessboard Компьютерное программирование
    29 Дыбыспаева Алуа Қанатқызы 10 Школа №9 «Зерде» для одаренных детей Development of algorithms for solving problems on the chessboard Компьютерное программирование
    30 Елубаев Дияс 9 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан |BMW Engine| Робототехника
    31 Ержанов Нұрасыл 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан ALBABA Робототехника
    32 Ермеков Сырым 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан Wormhole Короткометражный фильм
    33 Иманғали Нұрсұлтан 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан Fractals Математические проекты
    34 Кабыкен Жахан 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан Wormhole Короткометражный фильм
    35 Казистай Нурсултан 12 Международная школа «Спектрум», город Нур-Султан Bumblebee Робототехника
    36 Какимжан Асылжан 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан Fractals Математические проекты
    37 Калиев Анияр 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан |BMW Engine| Робототехника
    38 Каримуллина Аружан 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан Wormhole Короткометражный фильм
    39 Сулейман Кенчи Керим 8 Международная школа «Спектрум», город Нур-Султан Spectrum Drone Racers Drone Racing
    40 Кыдырбаев Динмухамед 12 Международная школа «Спектрум», город Нур-Султан Bumblebee Робототехника
    41 Нсанбаев Марат 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан UBER Plane Аппаратное управление и системы
    42 Советкажиев Алибек 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан ALBABA Робототехника
    43 Сражадин Аман 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Нур-Султан |BMW Engine| Робототехника
    44 Түбекбай Ислам Жомартұлы 11 "Нурорда" школа-лицей, город Нур-Султан Divine Amber Компьютерная графика
    45 Эркан Эмир 10 Международная школа «Спектрум», город Нур-Султан The Price of Knowledge Короткометражный фильм
    46 Гесен Талха 11 Международная школа «Спектрум», город Нур-Султан Asymmetric Crypto RSA-application Математические проекты
    город Алматы
    47 Каряубаи Булатегин 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы NationalGame Компьютерное программирование
    48 Зауытбек Аман 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы NationalGame Компьютерное программирование
    49 Кенжебек Ансаган 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы 3d Sound Control Компьютерное программирование
    50 Тилеуов Алишер 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы 3d Sound Control Компьютерное программирование
    51 Ыдрыс Олжас 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы 3d Sound Control Компьютерное программирование
    52 Бекболатов Ерсаин 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы Thoth’s world Короткометражный фильм
    53 Арыстанов Ракхат 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы Thoth’s world Короткометражный фильм
    54 Дуисен Алдиар 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы The Earth Короткометражный фильм
    55 Арыстан Аликхан 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы The Earth Короткометражный фильм
    56 Жарас Арман 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы The Earth Короткометражный фильм
    57 Аманбек Шыңғыс Ерланұлы 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы Langford Sequences and their applications Математические проекты
    58 Ашим Даурен 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы Langford Sequences and their applications Математические проекты
    59 Бейсов Жандос 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы Polymino on checkered surfaces Математические проекты
    60 Ерланов Аскарбек 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы Langford Sequences and their applications Математические проекты
    61 Әлібек Кеңес 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы Polymino on checkered surfaces Математические проекты
    62 Аыдар Каиратулы 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы NationalGame Компьютерное программирование
    63 Алтынбек Алдияр 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы Asymmetric Crypto RSA-application Математические проекты
    64 Айдарулы Диас 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Алматы Asymmetric Crypto RSA-application Математические проекты
    65 Ключникова Илона Александровна 10 Школа-гимназия №15, город Алматы Development of informational system for the swimming pool Компьютерное программирование
    66 Рахимова Айя 11 Гимназия №105 им.У.Джандосова, город Алматы Almaty zoo Компьютерное программирование
    67 Серик Сәкен Жасланұлы 8 Лицей Сулейман Демирель Beta Робототехника
    68 Чернов Кирилл 11 Гимназия №105 им.У.Джандосова, город Алматы Aalmaty zoo Компьютерное программирование
    69 Шабалин Артур Сергеевич 10 Школа-гимназия №15, город Алматы Development of informational system for the swimming pool Компьютерное программирование
    70 Есенов Хабдулла 11 Специализированный лицей "Арыстан" Creating a guided robot on the Arduino mega platform for specific tasks Аппаратное управление и системы
    71 Кайролла Алмат 11 Специализированный лицей "Арыстан" “The use on sensors and Arduino UNO motherboard for plant caring process automatization” Аппаратное управление и системы
    72 Кошан Азат 11 Специализированный лицей "Арыстан" Mini Sumo Robot Робототехника
    73 Пак Валерий 11 Специализированный лицей "Арыстан" “The use on sensors and Arduino UNO motherboard for plant caring process automatization” Аппаратное управление и системы
    74 Султанов Алихан 11 Специализированный лицей "Арыстан" Mini Sumo Robot Робототехника
    75 Шыныбеков Мухаммед Каримулы 10 Алматинская республинская военная школа "Жас улан" имени Бауыржана Момышулы To use "Mars Rover" in military industry Аппаратное управление и системы
    76 Утепбаев Ербол Есенгельдиевич 10 Алматинская республинская военная школа "Жас улан" имени Бауыржана Момышулы To use "Mars Rover" in military industry Аппаратное управление и системы
    Алматинская область
    77 Айбар Смағұл Айбар 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган Golden Boys Робототехника
    78 Алиев Мейржан Кайржанович 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган No-enough Короткометражный фильм
    79 Бегимов Рамиель Медербекович 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган No-enough Короткометражный фильм
    80 Әсет Ердана 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган Hokage Робототехника
    81 Әсет Нұрқасым Әсет 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган Golden Boys Робототехника
    82 Данеш Данабек Дауленулы 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган TITAN Робототехника
    83 Ниязбеков Султан 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган NurSultans Робототехника
    84 Нургалымов Нурсултан 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган NurSultans Робототехника
    85 Ақжол Нәсір Нәсірұлы 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган Light of the Humanity Короткометражный фильм
    86 Бекеев Қуаныш Айтқалиұлы 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган Uly Dala Balasy (sumo) Робототехника
    87 Баймухаев Жангирхан Талгатович 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган Uly Dala Balasy (sumo) Робототехника
    88 Әміре Әбләкім Ғазизүлы 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган Arduino Аппаратное управление и системы
    89 Қуаныш Төлеубай Қайратұлы 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Талдыкоган Arduino Аппаратное управление и системы
    Атырауская область
    90 Есетова Улдай 9 Атырауская средняя школа для одаренных девочек Save Nature Компьютерная графика
    91 Жексембай Жанибек Алиханулы 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Атырау Mechanical Robot Arm Аппаратное управление и системы
    92 Хусаинов Тамерлан Нурланович 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Атырау Mechanical Robot Arm Аппаратное управление и системы
    Актюбинская область
    93 Тұрланов Азамат 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Актобе Application of Geogebra in solving target functions Математические проекты
    94 Юлуев Андрей Владиславович 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Актобе Jedi Короткометражный фильм
    95 Данияров Саукен Талгатович 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Актобе Jedi Короткометражный фильм
    96 Темирбеков Темирлан Серикулы 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Актобе Jedi Короткометражный фильм
    Карагандинская область
    97 Жасимова Айбану Айболқызы 10 Специализированная школа-интернат «Дарын», город Караганда Programming of Platonic bodies Математические проекты
    98 Казымов Ислам 8 Специализированная школа-интернат им.Жамбыла, город Караганда Robo-X Робототехника
    99 Ныгызбаев Бекарыс Сайлоуович 10 Специализированная школа-интернат «Дарын», город Караганда Importance of kazakh ornaments in Mathematics Математические проекты
    100 Сатаева Аида Серикжановна 10 Специализированная школа-интернат «Дарын», город Караганда Programming of Platonic bodies Математические проекты
    101 Хайрулла Ернар Мадиарұлы 10 Специализированная школа-интернат «Дарын», город Караганда Importance of kazakh ornaments in Mathematics Математические проекты
    Жамбылская область
    102 Алтынбек Асем Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Lego Sumo "HotBot" Робототехника
    103 Батырханова Жансұлу Батырханқызы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Braille Printer Аппаратное управление и системы
    104 Биболқызы Қарагөз Биболқызы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Virtual notebook on Free Pascal Компьютерное программирование
    105 Боларбек Аружан Уалиханқызы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Supercar Аппаратное управление и системы
    106 Боларбек Аружан Уалиханқызы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Lego Sumo "AG1" Робототехника
    107 Дүйсенбек Аймұхамед Саябекұлы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Life lessons Короткометражный фильм
    108 Еркінбеков Нұрболат Нұржанұлы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Life lessons Короткометражный фильм
    109 Жолдыбай Ислам Қойшыбайұлы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Arduino sumo AIBO Робототехника
    110 Кеңесбек Арнат Биболұлы Специализированная школа-интернат "Дарын" для одаренных детей ICS (Innovative control system of Greenhouse) Аппаратное управление и системы
    111 Кәрім Ақылбек Рысқұлбекұлы Специализированная школа-интернат "Дарын" для одаренных детей Smart Wallet “ALTYN” Аппаратное управление и системы
    112 Құдашбек Ақерке Темірханқызы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Virtual notebook on Free Pascal Компьютерное программирование
    113 Махамбетхали Дилназ Махамбетхалиқызы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Arduino Sumo "IDrobo" Робототехника
    114 Мырзакасымова Эльдана Елдосқызы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Respect for Teachers Короткометражный фильм
    115 Сериков Жалгас Маликович Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз World ruled by knowledge Короткометражный фильм
    116 Ахметов Алибек Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз World ruled by knowledge Короткометражный фильм
    117 Тұрсунбек Камила Талғатқызы Специализированная школа для одараненных детей, город Тараз Respect for Teachers Короткометражный фильм
    Кызылординская область
    118 Кеңес Нұрасыл 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Кызылорда Lego Mini Sumo Робототехника
    119 Шигамбаева Сара 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Кызылорда Green Planet's Secret Короткометражный фильм
    120 Сансызбаева Тогжан 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Кызылорда Green Planet's Secret Короткометражный фильм
    121 Жарқынай Жандулла 11 Кызылординскийпедагогический высший колледж имени М. Маметовой Умный кушетка Аппаратное управление и системы
    Павлодарская область
    122 Ақаш Азат Ермекбайұлы 10 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Павлодар Map of Pavlodar Компьютерная графика
    123 Асылхан Егінбай 10 Областной многопрофильный лицей-интернат для одаренных Open Kazakhstan Компьютерное программирование
    124 Капенов Бауыржан 11 Областной многопрофильный лицей-интернат для одаренных Open Kazakhstan Компьютерное программирование
    125 Лось Александр Витальевич 11 Средняя общеобразовательная школа №1, город Павлодар IT Abilities in Games Компьютерное программирование
    126 Полищук Давид Игоревич 11 Средняя общеобразовательная школа №1, город Павлодар IT Abilities in Games Компьютерное программирование
    127 Рахат Шынгыс 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Павлодар Adet Компьютерное программирование
    128 Ринатулы Кенесары 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Павлодар Adet Компьютерное программирование
    Северно-Казахстанская область
    129 Амангельдин Алишер 11 Лицей-интернат «Білім-инновация», город Петрапавл Mini Sumo Project Робототехника
    Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы»
    130 Алиев Алишер 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Нур-Султан Comprehensive city security Аппаратное управление и системы
    131 Жетписбеков Жомарт 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Нур-Султан Lego Summo Робототехника
    132 Маукей Зульфхар 12 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Нур-Султан Comprehensive city security Аппаратное управление и системы
    133 Айып Абылай 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Алматы Smart Application Компьютерное программирование
    134 Алиханов Нурали Кайдарович 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Алматы Little story Компьютерная графика
    135 Елтай Ади 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Алматы Frair Аппаратное управление и системы
    136 Куантхан Алибек Нурланулы 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Алматы Little story Компьютерная графика
    137 Курасбек Дана Мерей 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Алматы Little story Компьютерная графика
    138 Нусупов Мирас Ерниязулы 10 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Алматы SecuriRoad Аппаратное управление и системы
    139 Сапарали Бернар 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Алматы Clever Crutch Аппаратное управление и системы
    140 Сейітжан Марлен 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Алматы Bolat Робототехника
    141 Серікбай Гулназ 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Алматы SpaceVR Компьютерное программирование
    142 Абильгазым Айбек 12 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Караганды Stress Control Bracelet Аппаратное управление и системы
    143 Алипова Ардак 10 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Тараз The Friends Компьютерная графика
    144 Терлікбаева Аймира 12 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Тараз Education changes your world Компьютерная графика
    145 Қонақбаев Төлеген 9 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Кызылорда Application of Fourier transform Математические проекты
    146 Маратов Дамир 9 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Кызылорда Application of Fourier transform Математические проекты
    147 Нағмет Бақыт 9 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Кызылорда Application of Fourier transform Математические проекты
    148 Бақыткерейұлы Батырбек 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Computer game “The Book: Back to the past” Компьютерное программирование
    149 Булатбекова Даяна 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Knowledge Короткометражный фильм
    150 Жұмахан Гүлназ Омарқызы 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау The Charity App Компьютерное программирование
    151 Игнатов Родион 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау UARStudying Компьютерное программирование
    152 Кыдырбаева Назира 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Vending Machine Аппаратное управление и системы
    153 Муталов Дамир 12 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Live!Learn!Achieve! Короткометражный фильм
    154 Надирханова Айжулдыз 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау UARStudying Компьютерное программирование
    155 Омирзак Ернар 8 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Apparatus for people with stuttering Аппаратное управление и системы
    156 Смайыл Естай 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Apparatus for people with stuttering Аппаратное управление и системы
    157 Смет Нурболсын 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Knowledge Короткометражный фильм
    158 Султан Аспарух Мурат 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Robotics Компьютерное программирование
    159 Шарықтыбаев Aбылай Жаңбырбайұлы 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау The Charity App Компьютерное программирование
    160 Шораева Айгерим 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Knowledge Короткометражный фильм
    161 Муталова Маржан 9 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Актау Ikigai - school web - browser Компьютерное программирование
    162 Балнұр Медетбек 12 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Шымкент Мұғалімдер мен оқушылар портфолиосы Компьютерное программирование
    163 Жанбыршын Анара 12 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Шымкент Мұғалімдер мен оқушылар портфолиосы Компьютерное программирование
    164 Жамашев Ержан 11 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Уральск Emotions analysis system “Mojidet” Компьютерное программирование
    165 Жарқынұлы Данияр 10 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Уральск Emotions analysis system “Mojidet” Компьютерное программирование
    166 Кадыргалеев Эламир Амирович 9 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Уральск Novel.Oculos Аппаратное управление и системы
    167 Мухамбеткалиева Сания Казбековна 8 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Уральск Offline Digital Planetarium Компьютерное программирование
    168 Уашева Дильназ Ёллановна 9 Автономная организация образования «Назарбаев Интеллектуальные Школы» физико- математического направления город Уральск Offline Digital Planetarium Компьютерное программирование
    «Республикалық физика-математика мектебі» Коммерциялық емес Акционерлік Қоғамы филиалы, Алматы қаласы
    169 Таев Бекмухамед 11 «Республикалық физика-математика мектебі» Коммерциялық емес Акционерлік Қоғамы филиалы AID Компьютерлік бағдарламалау
    Акмолинская область
    170 Амангельдиев Айдар * 11 РФМШ Phebruus Hardware Control Systems
    171 Муратбек Альрахмет * 11 РФМШ Phebruus Hardware Control Systems
    172 Турсунбаев Бекмухамед * 11 РФМШ Phebruus Hardware Control Systems
    173 Абдрахманова Тамила * 11 Международная школа Спектрум A Picture of Life Short Movie
    174 Абдугалиев Адиль * 11 РФМШ Inception Computer Programming
    175 Адам Нигина * 11 Международная школа Спектрум Our Culture is Unique Short Movie
    176 Ахсам Минара * 11 Международная школа Спектрум Youth Culture Short Movie
    177 Джоламанов Азат * 11 "Нурорда" школа-лицей UBER Plane Hardware Control Systems
    178 Әшірәлі Аяулым * 11 Международная школа Спектрум Our Culture is Unique Short Movie
    179 Исакова Диана * 11 Международная школа Спектрум Respect to Elder People Short Movie
    180 Йылмаз Нурахмет * 11 Международная школа Спектрум Youth Culture Short Movie
    181 Кабдрашев Бекзат * 11 РФМШ Inception Computer Programming
    182 Калдаева Меруерт * 11 Международная школа Спектрум Our Culture is Unique Short Movie
    183 Кенжебек Дарын * 11 РФМШ Lego Summo Robotics
    184 Құспанова Камила * 11 Международная школа Спектрум Respect to Elder People Short Movie
    185 Муратқажы Ардақ * 11 "Нурорда" школа-лицей The function for finding combinational numbers Mathematics Project
    186 Мыргыясов Алишер * 11 Некоммерческое акционерное общество Республиканская физико- математическая школа филиал г. Астана One-Gogh Machine Hardware Control Systems
    187 Нурбаев Бекжан * 12 Международная школа Спектрум The Price of Knowledge Short Movie
    188 Садыкова Карима * 11 Некоммерческое акционерное общество Республиканская физико- математическая школа филиал г. Астана One-Gogh Machine Hardware Control Systems
    189 Сарсекеев Нурбол * 12 Международная школа Спектрум The Price of Knowledge Short Movie
    190 Сахариянова Аружан Канатқызы * 9 Международная школа Астана The splitting some integer numbers Mathematics Project
    191 Скаков Тарлан * 11 НИШ Астана Finderbot Hardware Control Systems
    192 Тургамбекова Гаухар * 11 Некоммерческое акционерное общество Республиканская физико- математическая школа филиал г. Астана One-Gogh Machine Hardware Control Systems
    193 Хасен Айжар * 11 Международная школа Спектрум A Picture of Life Short Movie
    194 Шаекин Ансар * 11 Международная школа Спектрум Youth Culture Short Movie
    195 Эльмостафа Мира * 11 Международная школа Спектрум A Picture of Life Short Movie
    Алматинская область
    196 Курмантай Темирлан * 10 БИЛ Алматы THOTH’S WORLD Short Movie
    197 Абдыкадыр Темирлан * 10 БИЛ Алматы Proofs of inequalities by means of one-monotonous sequences Mathematics Project
    198 Агадил Нурберген * 11 НИШ Алматы SecuriRoad Hardware Control Systems
    199 Аметов Дамир Абдумежит * 11 Школа-гимназия №153 Aquarob Water Purifier Hardware Control Systems
    200 Амирханова Аружан * 11 №12 гимназия им.Ш.Уалиханова Practical calculation of number PI Mathematics Project
    201 Амирханова Аружан * 11 №12 гимназия им.Ш.Уалиханова Mini Sumo Robot Robotics
    202 Варол Румейса * 9 БИЛ Алматы для девочек Let the colors jump out Short Movie
    203 Гейдаров Наиль * 7 Лицей Сулейман Демирель Alpha Robotics
    204 Егенбердіұлы Нұрсұлтан * 11 БИЛ Алматы Proofs of inequalities by means of one-monotonous sequences Mathematics Project
    205 Ержанов Абылай * 11 БИЛ Алматы The function for finding combinational numbers Mathematics Project
    206 Жармухамбетова Балжан Мухамедгалымовна * 9 БИЛ Алматы для девочек Let the colors jump out Short Movie
    207 Жасмин Бекбау * 10 БИЛ Алматы для девушек red roller Robotics
    208 Исаева Арайлым * 9 БИЛ Алматы для девочек Let the colors jump out Short Movie
    209 Исмаилова Ильминур * 11 Школа-гимназия №153 Aquarob Water Purifier Hardware Control Systems
    210 Йылмаз Мухаммед * 11 Школа №141 Rockin’ Robos Robotics
    211 Кадесулы Султан * 10 Лицей Сулейман Демирель DeafLess Hardware Control Systems
    212 Қалиев Ниетәлі * 10 БИЛ Алматы Proofs of inequalities by means of one-monotonous sequences Mathematics Project
    213 Мендіғали Ерсұлтан * 11 БИЛ Алматы The function for finding combinational numbers Mathematics Project
    214 Сайдолда Жәнібек * 10 Лицей Сулейман Демирель DeafLess Hardware Control Systems
    215 Айдын Эминесена * 11 Международная школа Гэлакси Majaist Robotics
    216 Аман Арсен * 10 БИЛ Талдыкоган RR Robotics
    217 Ануарбекули Иемберди * 10 БИЛ Талдыкоган RR Robotics
    218 Базаргелдиев Енат Бахытович * 11 Белинская общеобразовательная школа education4you Computer Programming
    219 Жаирбай Ернар * 10 БИЛ Талдыкоган TITAN Robotics
    220 Йигит Фериде Султан * 11 Международная школа Гэлакси Majaist Robotics
    221 Кая Мустафабекир * 11 Школа имени Керимбекова Rockin’ Robos Robotics
    222 Қасым Шыңғысхан * 11 БИЛ Талдыкоган Hokage Robotics
    223 Өтегенова Аружан * 10 БИЛ Алматы для девочек realzhan Drone Racing
    224 Телельков Захар Павлович * 11 Специализированный лицей "Арыстан" Processing of experimental data by the method of approximation of functions Mathematics Project
    225 Нарынбек Жұмағұл Жұмағұлұлы * 10 БИЛ Талдыкоган Light of the Humanity Short Movie
    226 Мурат Дінмухамет * 11 НИШ Алматы KTravel-GID Computer Programming
    Атырауская область
    227 Дюсембаев Ильяс * 10 БИЛ Атырау Lancelot Robotics
    228 Жақсылықов Еркін * 11 БИЛ Атырау Sumo Robot Robotics
    229 Жаншин Арсен * 8 БИЛ Атырау Munaishy Robotics
    230 Жұбан Әли Жамбылұлы * 10 БИЛ Атырау Lancelot Robotics
    231 Болатов Алихан * 10 БИЛ Атырау Munaishy Robotics
    232 Косымбаев Альтаир * 11 БИЛ Атырау Sumo Robot Robotics
    233 Садуакас Жантлек Марасулы * 10 БИЛ Атырау Mechanical Robot Arm Hardware Control Systems
    234 Садуахас Санжар * 11 БИЛ Атырау Sumo Robot Robotics
    235 Салпеков Әділжан * 8 БИЛ Атырау Munaishy Robotics
    236 Таңатар Мұхаммед Ахатұлы * 10 БИЛ Атырау Lancelot Robotics
    Карагандинская область
    237 Абишев Ильдар * 10 КГУ "Специализированная школа-интернат "Дарын" управления образования Карагандинской области Cell in mind Short Movie
    238 Аманжол Камила Омирсериковна * 8 СШЛИ "ИТ" Own way Short Movie
    239 Ахметбеков Темирлан * 7 Школа Жамбыл Robo-X Robotics
    240 Битимов Нұртілеу * 10 БИЛ Караганды The bottle Short Movie
    241 Ілияс Ғалым * 11 БИЛ Караганды Smart Mirror Hardware Control Systems
    242 Кабдуллин Бекнур * 8 Школа Жамбыл Tompy team Robotics
    243 Кайрула Мәдина Серікқызы * 10 СШИ"Дарын" Mobius strip and its application Mathematics Project
    244 Қалмұхамбет Қайрат * 11 БИЛ Караганды Smart Mirror Hardware Control Systems
    245 Мирас Шынар * 8 Школа Жамбыл Tompy team Robotics
    246 Мусанова Анель * 10 КГУ "Специализированная школа-интернат "Дарын" управления образования Карагандинской области Cell in mind Short Movie
    247 Мыхтыбаев Мухит * 11 БИЛ Караганды Smart Mirror Hardware Control Systems
    248 Оксюз Алперен Рамазан * 10 БИЛ Караганды Talented Short Movie
    249 Сансызбай Адалбек * 9 БИЛ Караганды The bottle Short Movie
    250 Срымұлы Ибраһим * 10 БИЛ Караганды Talented Short Movie
    251 Таскынбай Адильжан * 10 КГУ "Специализированная школа-интернат "Дарын" управления образования Карагандинской области Cell in mind Short Movie
    252 Жулдызбекулы Нурсултан * 9 БИЛ Караганды Automated educational process for ICT discipline Computer Programming
    Жамбылская область
    253 Дауанов Олжас Дуйсенбекұлы * 10 Специализированная школа-интернат "Дарын" для одаренных детей Respect for elders - is the unwritten law of our life. Short Movie
    254 Исабекова Жұлдыз Өміржан * 10 Инновационный колледж Жамбыл MindCrash Robotics
    255 Кузибоева Сабина Қараман * 10 Инновационный колледж Жамбыл MindCrash Robotics
    256 Марте Станислав * 11 КГУгимназия №24 The greenhouse climate controller construction Hardware Control Systems
    257 Мухитдинұлы Заир * 10 Специализированная школа-интернат "Дарын" для одаренных детей Respect for elders - is the unwritten law of our life. Short Movie
    Кызылординская область
    258 Әділбек Наиль * 11 БИЛ Кызылорда Lego Mini Sumo Robotics
    259 Жолмаганбетова Айзат * 11 Кызылординскийпедагогический высший колледж имени М. Маметовой Умный кушетка Hardware Control Systems
    260 Алимбай Арлан * 11 Кызылординскийпедагогический высший колледж имени М. Маметовой Умный кушетка Hardware Control Systems
    Мангыстауская область
    261 Дуйсембаев Азамат Серикулы * 10 БИЛ Актау Green ecology - smart system Hardware Control Systems
    262 Исалиев Акжол Аскерулы * 10 БИЛ Актау Lego sumo robot Robotics
    263 Калниязов Диас Фаравильич * 10 БИЛ Актау Lego sumo robot Robotics
    264 Орынбаев Бауыржан Мақсатұлы * 10 БИЛ Жанаозен Post Drone Drone Racing
    265 Сейдуллаев Абылай * 10 БИЛ Жанаозен Post Drone Drone Racing
    266 Суйрханов Мейрлан Ахметович * 10 БИЛ Актау Green ecology - smart system Hardware Control Systems
    Павлодарская область
    267 Баймұратұлы Әлихан * 10 БИЛ Павлодар Map of Pavlodar Computer Graphics and Art
    268 Каркинбаев Асанали Ринатович * 10 БИЛ Павлодар BANE Robotics
    269 Қайролла Әділ Асылбекұлы * 11 БИЛ Павлодар BANE Robotics
    270 Сулейменов Диас * 8 Областной многопрофильный лицей-интернат для одаренных IP over SSL/TLS Computer Programming
    Туркистанская область
    271 Мәуленов Аллажар * 12 НИШ Шымкент Medical Assistant Computer Programming
    Восточно-Казахстанская область
    272 Мамутов Тамирлан * 9 НИШ Усть Каменогорск Braille Complex Computer Programming
    Костанайская область
    273 Айткеш Алдияр Дулатулы * 11 БИЛ Костанай Online testing in educational establishments Computer Programming
    Северно-Казахстанская область
    274 Отебай Акан * 11 БИЛ Петропавл Mini Sumo Project Robotics
    275 Сайдалин Асанали * 11 БИЛ Петропавл Mini Sumo Project Robotics
  • Foreign Final list
    # Students Fullname Country Project name Category Supervisor Project state
    1 MING HANG LEUNG Hong Kong Harass Computer Graphics and Art Chak Ting Wong Accepted
    2 SUI SAN LO Hong Kong Factory Computer Graphics and Art Chak Ting Wong Accepted
    3 YIU KUEN CHAN Hong Kong Mend Computer Graphics and Art Chak Ting Wong Accepted
    4 CHI HIN YAU Hong Kong ------ Computer Graphics and Art Chak Ting Wong Accepted
    5 YAU CHEUNG Hong Kong Decision Computer Graphics and Art Chak Ting Wong Accepted
    6 KAM HUNG LEE Hong Kong Worm Computer Graphics and Art Chak Ting Wong Accepted
    7 KA WING FOK Hong Kong The Paper World Computer Graphics and Art Chak Ting Wong Accepted
    8 Adinai Syrgakova Syrgakovna Kyrgyzstan 3D Modeling of Kyrgyz landmarks Computer Graphics and Art Shahsanam Raeva Accepted
    9 Rosita Keneshova Saparbekovna Kyrgyzstan 3D Modeling of Kyrgyz landmarks Computer Graphics and Art Shahsanam Raeva Accepted
    10 ARTUR BALBAEV Kyrgyzstan Trip to Kyrgyzstan Computer Graphics and Art Kalysbek Bekmenbetov Accepted
    11 LEUSHKIN VLADISLAV Kyrgyzstan Trip to Kyrgyzstan Computer Graphics and Art Kalysbek Bekmenbetov Accepted
    12 Samat Asanov Kyrgyzstan Trip to Kyrgyzstan Computer Graphics and Art Kalysbek Bekmenbetov Accepted
    13 Erbol Kenenbaev Kyrgyzstan Modern and intelligent smart digital system Computer Graphics and Art Eylerbek Biyaliev Accepted
    14 Kuban Ulan uulu Kyrgyzstan Modern and intelligent smart digital system Computer Graphics and Art Eylerbek Biyaliev Accepted
    15 Bekzat Zamirbekov Kyrgyzstan Modern and intelligent smart digital system Computer Graphics and Art Eylerbek Biyaliev Accepted
    16 Myrzaiym Kylkanova Kyrgyzstan Pause of seasons Computer Graphics and Art Murat Turduev Accepted
    17 Guljan Nurmuhamedova Kyrgyzstan Pause of seasons Computer Graphics and Art Murat Turduev Accepted
    18 Aiganysh Bazarbek kyzy Kyrgyzstan Pause of seasons Computer Graphics and Art Murat Turduev Accepted
    19 Yusufjon Sulaimonov Tajikistan Save The Earth Computer Graphics and Art Sherzod Gaybulaev Accepted
    20 Behnam Hadavi Tajikistan Save The Earth Computer Graphics and Art Sherzod Gaybulaev Accepted
    21 Safarkhon Abdurahmonov Ikromiddinovich Tajikistan EDU GAME Computer Graphics and Art Fayzali Saidov Accepted
    22 Alijon Murtazoev Nuralievich Tajikistan EDU GAME Computer Graphics and Art Fayzali Saidov Accepted
    23 Hamzaali Naimov Abdugaforovich Tajikistan EDU GAME Computer Graphics and Art Fayzali Saidov Accepted
    24 EMIN DANATOROV Turkmenistan Diamond City Computer Graphics and Art ATAMYRAT SHAHANOV Accepted
    25 Danatarov Emin Turkmenistan Diamond City Computer Graphics and Art ATAMYRAT SHAHANOV Accepted
    26 Fidan Ojaqverdiyeva Azerbaijan Chemistry Pal Computer Programming Aysel Babayeva Accepted
    27 Nijat Damirchiyev Azerbaijan Chemistry Pal Computer Programming Aysel Babayeva Accepted
    28 Yusif Eyvazli Azerbaijan Chemistry Pal Computer Programming Aysel Babayeva Accepted
    29 KARA MOHAMMED KAYWAN Iraq Sales equalizations Computer Programming BAHZAD JUNAID Accepted
    30 RAHAND ABU BAKR MOHAMMED Iraq Sales equalizations Computer Programming BAHZAD JUNAID Accepted
    31 IBRAHEM QUTAIBA Bayraktar Iraq A Program Logic Controller Computer Programming MUHAMMET ALI BAYRAKTAR Accepted
    32 HAMZA NAMEER MUWAFAG Iraq A Program Logic Controller Computer Programming MUHAMMET ALI BAYRAKTAR Accepted
    33 mirazh kylychbekov Kyrgyzstan BUILDING MULTIPLЕ CHОICЕ (BUBBLE SHЕЕT) QUESTION GRADING АPPLICАTIОN USING IMAGE PROCESSING TECHNIQUES ON PYTHON Computer Programming MUSTAFA OZDEMIR Accepted
    34 vlad bekdursunov Kyrgyzstan BUILDING MULTIPLЕ CHОICЕ (BUBBLE SHЕЕT) QUESTION GRADING АPPLICАTIОN USING IMAGE PROCESSING TECHNIQUES ON PYTHON Computer Programming MUSTAFA OZDEMIR Accepted
    35 ELDAR SAGYNBEKOV Kyrgyzstan BUILDING MULTIPLЕ CHОICЕ (BUBBLE SHЕЕT) QUESTION GRADING АPPLICАTIОN USING IMAGE PROCESSING TECHNIQUES ON PYTHON Computer Programming MUSTAFA OZDEMIR Accepted
    36 Daler Mukairshoev Tajikistan Arithmetic Fun Computer Programming Sherzod Gaybulaev Accepted
    37 Hojiakbar Davlatov Tajikistan Arithmetic Fun Computer Programming Sherzod Gaybulaev Accepted
    38 Khamdamov Bobomurod Tajikistan Kulob service Computer Programming Bakhriddin Turaev Accepted
    39 Rajabalizoda Rajabali Tajikistan Kulob service Computer Programming Bakhriddin Turaev Accepted
    40 Kholov Ostonjon Tajikistan Kulob service Computer Programming Bakhriddin Turaev Accepted
    41 Saodat Shokirova Tajikistan Uni-M Computer Programming Abdurahmon Mahmudov Accepted
    42 Mirzonabi Abdunabiev Tajikistan Uni-M Computer Programming Abdurahmon Mahmudov Accepted
    43 Khushbakht Ahmatov Tajikistan Uni-M Computer Programming Abdurahmon Mahmudov Accepted
    44 Tobon Karimova Tajikistan Aloqa Computer Programming Abdurahmon Mahmudov Accepted
    45 Anushervon Karimov Tajikistan Aloqa Computer Programming Abdurahmon Mahmudov Accepted
    46 Nazira Dadajonova Tajikistan Aloqa Computer Programming Abdurahmon Mahmudov Accepted
    47 Zulfikor Negmatov Tajikistan Chess AR Computer Programming Shakhlokhon Karimova Accepted
    48 Safiallokh Begamov Tajikistan Chess AR Computer Programming Shakhlokhon Karimova Accepted
    49 Mukhammadikboli Usmon Tajikistan Science in augmented reality Computer Programming Shakhlokhon Karimova Accepted
    50 Imron Barotov Tajikistan Science in augmented reality Computer Programming Shakhlokhon Karimova Accepted
    51 Iqbolkhoja Temirkhojaev Tajikistan Dono Computer Programming Iqbolkhoja Temirkhojaev Accepted
    52 Husniddin Ikromov Jamoliddin Tajikistan Electronic Library Computer Programming Husniddin Ikromov Accepted
    53 Mekan Saryyev Turkmenistan Academy Computer Programming Ogulsona Saryyeva Accepted
    54 Mukam Kurbanov Turkmenistan Academy Computer Programming Ogulsona Saryyeva Accepted
    55 Merdan Muradov Turkmenistan Knowventure Computer Programming Meylis Hemrayev Accepted
    56 ATAGELDI DIDAROV Turkmenistan e-school Computer Programming BAYRAMMYRAT TOYLYYEV Accepted
    57 ATAJAN POLATOV Turkmenistan e-school Computer Programming BAYRAMMYRAT TOYLYYEV Accepted
    58 Arslan Ezizov Turkmenistan e-school:Test and Diary Computer Programming Ovezgeldi Babayev Accepted
    59 Ahmet Ezizov Turkmenistan e-school:Test and Diary Computer Programming Ovezgeldi Babayev Accepted
    60 Annageldi Hojayev Turkmenistan MySchoolControl Computer Programming Ovezgeldi Babayev Accepted
    61 Jumanazar Amanov Turkmenistan MySchoolControl Computer Programming Ovezgeldi Babayev Accepted
    62 Akmyrat Charyyev Turkmenistan didactic.com Computer Programming Ovezgeldi Babayev Accepted
    63 Yusup Hudaygulyyev Turkmenistan didactic.com Computer Programming Ovezgeldi Babayev Accepted
    64 Atageldi Soyenjov Turkmenistan Code lesson Computer Programming Meylis Hemrayev Accepted
    65 Hajymyrat Ayydov Turkmenistan Homework generator Computer Programming Akmyrat Annagylyjov Accepted
    66 Alisher Batirov Turkmenistan Homework generator Computer Programming Akmyrat Annagylyjov Accepted
    67 Ulker Charyyeva Turkmenistan School managment Computer Programming Owez Chowdurow Accepted
    68 Merdan Iskenderow Turkmenistan Echemistry Computer Programming Owez Chowdurow Accepted
    69 Gadam Ataballyyew Turkmenistan Echemistry Computer Programming Owez Chowdurow Accepted
    70 Kemal Jemhurov Agamyradovich Turkmenistan Using the interactive methods in teaching the traffic rules Computer Programming Batyr Gapurjanov Accepted
    71 Serdar Azamatov Azamatovich Turkmenistan Using the interactive methods in teaching the traffic rules Computer Programming Batyr Gapurjanov Accepted
    72 Batyr Gapurjanov Gapurjanovich Turkmenistan Using the interactive methods in teaching the traffic rules Computer Programming Batyr Gapurjanov Accepted
    73 Nuraly Amanaýew Döwletmyradowiç Turkmenistan BioCalculator Computer Programming Nuraly Amanyew Accepted
    74 Dowlet Gurbanow Babamyradowiç Turkmenistan BioCalculator Computer Programming Nuraly Amanyew Accepted
    75 ZAINULABDEEN HUSSEIN ALI Iraq SKY Drone Racing MUHAMMET ALI BAYRAKTAR Accepted
    76 AMAL OMOROV Kyrgyzstan DroneCopter Drone Racing MUSTAFA OZDEMIR Accepted
    77 NGAI HO CHEUNG Hong Kong Barrier Free Home Hardware Control Systems Chi Hang Lucas Luk Accepted
    78 Ka Man Li Hong Kong Barrier Free Home Hardware Control Systems Chi Hang Lucas Luk Accepted
    79 TAMRIZ RAKHMIKHUDOEV Tajikistan Robo Nanny Hardware Control Systems Azamov Akramdzhon Accepted
    80 SOHIBOV ABUBAKR FAZLIDDINOVICH Tajikistan Robo Nanny Hardware Control Systems Azamov Akramdzhon Accepted
    81 Daniel Niyazov Arturovich Uzbekistan Robo Nanny Hardware Control Systems Azamov Akramdzhon Accepted
    82 MEHRON LUTFULLOEV MEHROJEVICH Tajikistan Smart House IPS Hardware Control Systems Azamov Akramdzhon Accepted
    83 AMIRKHON SALOKHUDDINOV SHAKHOBIDDINOV Tajikistan Smart House IPS Hardware Control Systems Azamov Akramdzhon Accepted
    84 Anushervon Tursunov Tajikistan Claw-Cleaner Hardware Control Systems Shakhlokhon Karimova Accepted
    85 Abbos Sabitov Tajikistan Claw-Cleaner Hardware Control Systems Shakhlokhon Karimova Accepted
    86 Aziz Dovudzoda Tajikistan Paint off Bot Hardware Control Systems Shakhlokhon Karimova Accepted
    87 Zehni Bobovali Tajikistan Paint off Bot Hardware Control Systems Shakhlokhon Karimova Accepted
    88 AHMET AKYYEV Turkmenistan AGRIBOT Hardware Control Systems Berdimyrat Yazhanov Accepted
    89 GULNUR ISHANOVA Turkmenistan AGRIBOT Hardware Control Systems Berdimyrat Yazhanov Accepted
    90 DAVUT AKYYEV Turkmenistan Smart Garage Hardware Control Systems Berdimyrat Yazhanov Accepted
    91 YSMAYYL BERDIYEV Turkmenistan Smart Garage Hardware Control Systems Berdimyrat Yazhanov Accepted
    92 Berdiyev Ysmayyl Berdiyev Turkmenistan THE NEW METHOD FOR SPILLED OIL RECOVERY IN MARINE AREAS Hardware Control Systems ATAMYRAT SHAHANOV Accepted
    93 Danatarov Emin Turkmenistan THE NEW METHOD FOR SPILLED OIL RECOVERY IN MARINE AREAS Hardware Control Systems ATAMYRAT SHAHANOV Accepted
    94 MEYLIS MATIYEV Turkmenistan Bioinspired motion for small robots Hardware Control Systems ATAMYRAT SHAHANOV Accepted
    95 EMIN DANATOROV Turkmenistan Bioinspired motion for small robots Hardware Control Systems ATAMYRAT SHAHANOV Accepted
    96 ZANA MOHAMMED AMEEN KAREEM Iraq A mathe Dictionary for children, By M.V.basic 6.0 Mathematics Project SHERWAN ALI RAMADHAN Accepted
    97 AVAND MOHAMED ALI Iraq A mathe Dictionary for children, By M.V.basic 6.0 Mathematics Project SHERWAN ALI RAMADHAN Accepted
    98 Asel Azizbek kyzy Kyrgyzstan MAGICAL CUBE Mathematics Project Kumarbek Ergeshov Accepted
    99 Aiganysh Bazarbek kyzy Kyrgyzstan MAGICAL CUBE Mathematics Project Kumarbek Ergeshov Accepted
    100 Dilfuza Berdieva Kyrgyzstan MAGICAL CUBE Mathematics Project Kumarbek Ergeshov Accepted
    101 Aldaiar Ramis uulu Kyrgyzstan Nine different figures Mathematics Project Kumarbek Ergeshov Accepted
    102 Baktiyar Jenishbekov Kyrgyzstan Nine different figures Mathematics Project Kumarbek Ergeshov Accepted
    103 Dunyo Jalilzoda Behruz Tajikistan INVESTIGATION OF INSUFFICIENTLY EXPLORED ASPECTS OF COMBINATORICS Mathematics Project Marhabo Negmatova Accepted
    104 Abrorov Saimiddin Khushnudovich Tajikistan INVESTIGATION OF INSUFFICIENTLY EXPLORED ASPECTS OF COMBINATORICS Mathematics Project Marhabo Negmatova Accepted
    105 Mukhammadi Khudoydod Tajikistan Analog clock – multiplication table Mathematics Project Kurbonali Makhmadiev Accepted
    106 Karimov Qosimjon Tajikistan Analog clock – multiplication table Mathematics Project Kurbonali Makhmadiev Accepted
    107 Sharifov Sobirjon Tajikistan Analog clock – multiplication table Mathematics Project Kurbonali Makhmadiev Accepted
    108 Ruslan Sharapov Turkmenistan Solving of chemical problems by vectors Mathematics Project Meylis Hemrayev Accepted
    109 Agahan Shohradow Turkmenistan Real roots of biquadratic algebraic equations Mathematics Project Serdar Kowsyyew Accepted
    110 Gayrat Hojayew Turkmenistan Real roots of biquadratic algebraic equations Mathematics Project Serdar Kowsyyew Accepted
    111 RESUL SHAMUHAMMEDOV Turkmenistan Two ways of solving inequalities Mathematics Project BAYRAMMYRAT TOYLYYEV Accepted
    112 SEYDULLA NARKULYYEV Turkmenistan Two ways of solving inequalities Mathematics Project BAYRAMMYRAT TOYLYYEV Accepted
    113 EZIZ REJEPOV Turkmenistan NEURAL PREDICTOR Mathematics Project Dovlet Bazarov Accepted
    114 KWAN HO WONG Hong Kong Robotics Chen Jiaye Robotics Kaman Chan Accepted
    115 WENJUN QI Hong Kong robotics Qi WenJun Robotics Kaman Chan Accepted
    116 KING HEI KWOK Hong Kong robotics Kwok King Hei Robotics Kaman Chan Accepted
    117 CHUNG LEUNG SZE Hong Kong robotics Sze Chung Leung Robotics Kaman Chan Accepted
    118 TSZ HIN LAI Hong Kong robotics Lai Tsz Hin Robotics Kaman Chan Accepted
    119 MAXWELL LEE Hong Kong robotics maxwell lee Robotics Kaman Chan Accepted
    120 Aktan Rakhmatullaev Kyrgyzstan PlasmaRobot Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    121 Diiar Kalimov Kyrgyzstan PlasmaRobot Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    122 Ali Tynymseiitov Kyrgyzstan PlasmaRobot Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    123 Kenenbaev Amir Kyrgyzstan McGregor Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    124 Zakirov Islam Kojomkumkulovich Kyrgyzstan McGregor Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    125 Akylbek Salamatov Kyrgyzstan McGregor Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    126 Urmat Toktokozhoev Kyrgyzstan Lego Sumo Robotics Abai Bazarkulov Accepted
    127 Timur Omarov Kyrgyzstan Lego Sumo Robotics Abai Bazarkulov Accepted
    128 Alimkhan Ryspekov Kyrgyzstan Lego Sumo Robotics Abai Bazarkulov Accepted
    129 Emir Ravshanbek uulu Kyrgyzstan MiniSumo Robotics Shabdanbek Kasymov Accepted
    130 Daniel Nazarov Kyrgyzstan MiniSumo Robotics Shabdanbek Kasymov Accepted
    131 Baizak Sulaimanov Kyrgyzstan Mini ISK-2 Robotics Shabdanbek Kasymov Accepted
    132 Beksultan Kirgizbaev Kyrgyzstan Mini ISK-2 Robotics Shabdanbek Kasymov Accepted
    133 Dzhonger Alperen Kyrgyzstan SUMOBOT Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    134 Imashev Emir Kyrgyzstan SUMOBOT Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    135 Koch Ibrahim Kyrgyzstan SilkBot Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    136 Chotkaraev Djanybek Kyrgyzstan SilkBot Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    137 Abdumazhitov Artem Kyrgyzstan SilkBot Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    138 Kamilia Turdalieva tolomushovna Kyrgyzstan Tochinoshin Tsuyoshi Robotics Shahsanam Raeva Accepted
    139 Meerimai Nurlanbek kyzy Kyrgyzstan Tochinoshin Tsuyoshi Robotics Shahsanam Raeva Accepted
    140 Koch Kubra Asel Kyrgyzstan Tochinoshin Tsuyoshi Robotics Shahsanam Raeva Accepted
    141 Ayek Maratbekova Almazbekovna Kyrgyzstan Robotics Robotics Shahsanam Raeva Accepted
    142 Tamila Omuralieva Ilyasovna Kyrgyzstan Robotics Robotics Shahsanam Raeva Accepted
    143 Kuanish Kabatai Kenzhetaiveh Kyrgyzstan Lego ev3 SUMO Robotics Adylbek Ergeshov Accepted
    144 Atay Berdibekov Kuanyshbekovich Kyrgyzstan Lego ev3 SUMO Robotics Adylbek Ergeshov Accepted
    145 Elmyrza Kadyrov Kyrgyzstan UNDISPUTED Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    146 Nur Nazarov Kyrgyzstan UNDISPUTED Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    147 Muktarov Arsen Kyrgyzstan UNDISPUTED Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    148 Anvar Safiulin Renatovich Kyrgyzstan LEGO SUMO EV3 Robotics Adylbek Ergeshov Accepted
    149 Temirlan Isman uulu Kyrgyzstan LEGO SUMO EV3 Robotics Adylbek Ergeshov Accepted
    150 Anton Bykovets Andreevuch Kyrgyzstan Lego SUMO Ev3 Robotics Adylbek Ergeshov Accepted
    151 Reyansh Malik Shokeen Kyrgyzstan Lego SUMO Ev3 Robotics Adylbek Ergeshov Accepted
    152 Umarova Lola Kyrgyzstan Burana Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    153 Ashyrbekova Ayara Kyrgyzstan Burana Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    154 Abdyrazakova Aziza Kyrgyzstan Burana Robotics Dastan Toktosunov Accepted
    155 Zhanarbek Abdurasulov Kyrgyzstan Mini_sumo joma593 Robotics yusuf cetin Accepted
    156 Dastan Zholborsov Bahtiyarovich Kyrgyzstan Mini_sumo_D Robotics yusuf cetin Accepted
    157 Nursultan Kurmanbekov Kyrgyzstan Mini_sumo nurs_kb Robotics yusuf cetin Accepted
    158 Zhanarbek Abdurasulov Kyrgyzstan Mini_sumo nurs_kb Robotics yusuf cetin Accepted
    159 Aidar Abdiraimov Kyrgyzstan Mini_sumo NA_USA2025 Robotics yusuf cetin Accepted
    160 Arthur Alimzhanov Sanzharbekovich Kyrgyzstan Lego Sumo Robotics Meerim Sarbaldaeva Accepted
    161 Akai Belekov Kanatbekovich Kyrgyzstan Lego Sumo Robotics Meerim Sarbaldaeva Accepted
    162 Emir Myrsaliev Kyrgyzstan Borchik KGZ Robotics Ikram Abdykalykov Accepted
    163 Aidarbek Amanov Kyrgyzstan Borchik KGZ Robotics Ikram Abdykalykov Accepted
    164 Daniel Mederbek uulu Kyrgyzstan Borchik KGZ Robotics Ikram Abdykalykov Accepted
    165 Emir Soronbaev Kyrgyzstan Dancer KGZ Robotics Ikram Abdykalykov Accepted
    166 Sanzhar Duishonbaev Kyrgyzstan Dancer KGZ Robotics Ikram Abdykalykov Accepted
    167 Kadyrbai Mirbek uulu Kyrgyzstan Ak Shumkar Robo Robotics Murat Turduev Accepted
    168 Abdyjalil Omurgaziev Kyrgyzstan Ak Shumkar Robo Robotics Murat Turduev Accepted
    169 Argen Mirbek uulu Kyrgyzstan Ak Shumkar Robo Robotics Murat Turduev Accepted
    170 Batyr Agamyradov Turkmenistan SRS Dodgem Bull Robotics Dunya Yemshikova Accepted
    171 Gurban Tayyrov Turkmenistan SRS Dodgem Bull Robotics Dunya Yemshikova Accepted
    172 Sadda Hussain Hong Kong I am Owais Short Movie Sanwal Javed Accepted
    173 Owais Muhammad Hong Kong I am Owais Short Movie Sanwal Javed Accepted
    174 ZAINULABDEEN HUSSEIN ABDULRAHEM ALALI Iraq Dreams Short Movie Huseyin Tanriverdi Accepted
    175 MAHMOOD DAWOOD HAYDER Iraq No pain no gain Short Movie Mohammed Mawlood Jameel Accepted
    176 AHMED DAWOOD MUSTAFA Iraq No pain no gain Short Movie Mohammed Mawlood Jameel Accepted
    177 MAHMOOD KHALAF MOHAMMED Iraq No pain no gain Short Movie Mohammed Mawlood Jameel Accepted
    178 SAJAD SABAH AHMED Iraq NEVER SAY TO THEM FIE Short Movie Etem Ozdemir Accepted
    179 AZZALDEEN ABDULJABBAR ALI Iraq POINT OF NO RETURN Short Movie Mohammed Mawlood Jameel Accepted
    180 ALI ABBAS QASIM Iraq POINT OF NO RETURN Short Movie Mohammed Mawlood Jameel Accepted
    181 ABBAS ABDULKAREEM GHALI AL-IEDANI Iraq We study to learn Short Movie Huseyin Tanriverdi Accepted
    182 ABBAS DHULFIQAR SALIH ALTUMA Iraq We study to learn Short Movie Huseyin Tanriverdi Accepted
    183 SARMAD WASFI SARMAD WASFI Iraq Cancer Child Short Movie Huseyin Tanriverdi Accepted
    184 ABDULWAHAB TALIB ABDULWAHAB ALAWAISH Iraq Cancer Child Short Movie Huseyin Tanriverdi Accepted
    185 BAREQ ALTAMEEM KAREEM Iraq THE SOUND OF SLIENCE Short Movie Etem Ozdemir Accepted
    186 Aiana Supueva Dzhanybekovna Kyrgyzstan Knowledge is everything Short Movie Nazgul Alimova Accepted
    187 Djamal Eginalieva Alibekovna Kyrgyzstan Knowledge is everything Short Movie Nazgul Alimova Accepted
    188 Asel Nurlanbek kyzy Kyrgyzstan Knowledge is everything Short Movie Nazgul Alimova Accepted
    189 Venera Avazbekova Kyrgyzstan THE FIRST STEP TO KNOWLEDGE Short Movie Aikerim Omorbek Kyzy Accepted
    190 Adina Ravshanbekova Kyrgyzstan THE FIRST STEP TO KNOWLEDGE Short Movie Aikerim Omorbek Kyzy Accepted
    191 Begimai Kursanbekova Kyrgyzstan Knowledge and friendship Short Movie Aikerim Omorbek Kyzy Accepted
    192 Elnura Birimkulova Kyrgyzstan Knowledge and friendship Short Movie Aikerim Omorbek Kyzy Accepted
    193 Asel Emil kyzy Kyrgyzstan Respect to elders Short Movie Dinara Esenbek kyzy Accepted
    194 Aiana Ibraim kyzy Kyrgyzstan Respect to elders Short Movie Dinara Esenbek kyzy Accepted
    195 Albina Tokonova Re,fn,trjdyf Kyrgyzstan Respect to elders Short Movie Dinara Esenbek kyzy Accepted
    196 Kanymjan Goonaly kyzy Kyrgyzstan We must respect to elders Short Movie Aikerim Omorbek Kyzy Accepted
    197 Kanaiym Niazalieva Kyrgyzstan We must respect to elders Short Movie Aikerim Omorbek Kyzy Accepted
    198 Asel Emil kyzy Kyrgyzstan Respect to elders Short Movie Dinara Esenbek kyzy Accepted
    199 Aiana Ibraim kyzy Kyrgyzstan Respect to elders Short Movie Dinara Esenbek kyzy Accepted
    200 Albina Tokonova Re,fn,trjdyf Kyrgyzstan Respect to elders Short Movie Dinara Esenbek kyzy Accepted
    201 Akbermet Suleimanova Kyrgyzstan Life is not without good people. Short Movie Dinara Esenbek kyzy Accepted
    202 Aida Osmonova Kyrgyzstan Life is not without good people. Short Movie Dinara Esenbek kyzy Accepted
    203 Lidiana Alimjanova Kyrgyzstan Anytive Short Movie Aikerim Omorbek Kyzy Accepted
    204 Aruuke Alibaeva Kyrgyzstan Anytive Short Movie Aikerim Omorbek Kyzy Accepted
    205 Medina Kaldybaeva Kyrgyzstan Anytive Short Movie Aikerim Omorbek Kyzy Accepted
    206 ASYLZAT AKZHOLTOEVA Kyrgyzstan You don't have to be superhero to save the Earth! Short Movie Aiturgan Bolotbek kyzy Accepted
    207 ALTYNAI SADYKOVA Kyrgyzstan You don't have to be superhero to save the Earth! Short Movie Aiturgan Bolotbek kyzy Accepted
    208 AIZAT ERMEKBAEVA Kyrgyzstan You don't have to be superhero to save the Earth! Short Movie Aiturgan Bolotbek kyzy Accepted
    209 Erkaboev Muhammadmuso Tajikistan Respect and prosperity Short Movie Kurbonali Makhmadiev Accepted
    210 Maksimov Muhamadjon Tajikistan Respect and prosperity Short Movie Kurbonali Makhmadiev Accepted
    211 Mukhidinov Ismoiljon Tajikistan Respect and prosperity Short Movie Kurbonali Makhmadiev Accepted
    212 SHARIFZODA SHARAF NURALI Tajikistan The light way of life Short Movie Azamov Akramdzhon Accepted
    213 ISFANDIYOR ABDULLOEV AZIZULLOEVICH Tajikistan The light way of life Short Movie Azamov Akramdzhon Accepted
    214 KHUDOBAKHSH KHIDIROV SAIDRAKHMONOVICH Tajikistan The light way of life Short Movie Azamov Akramdzhon Accepted
    215 SHARIFZODA ZAFAR NURALI Tajikistan Wisdom of Life Short Movie Azamov Akramdzhon Accepted
    216 SAFARALI GULMAHMADZODA JAMSHED Tajikistan Wisdom of Life Short Movie Azamov Akramdzhon Accepted
    217 HABIB GHAFUROV JABOROVICH Tajikistan Wisdom of Life Short Movie Azamov Akramdzhon Accepted
    218 Boqiev Mustafo Tajikistan Education is the teeth of keys Short Movie Ulughbek Mirzoev Accepted
    219 Amirjon Atoev Tajikistan Education is the teeth of keys Short Movie Ulughbek Mirzoev Accepted
    220 Saifiddin Saifidinov Islomuddinovich Tajikistan Payback Short Movie Zebo Boqieva Accepted
    221 Khurshed Muloev Farrukhovich Tajikistan Payback Short Movie Zebo Boqieva Accepted
    222 Haydarov Abdusalim Abduhakimovich Tajikistan Payback Short Movie Zebo Boqieva Accepted
    223 Bahodur mirzoev Tajikistan Discrimination Short Movie Shakhlokhon Karimova Accepted
    224 Behruz Safarbekov Tajikistan Discrimination Short Movie Shakhlokhon Karimova Accepted
    225 Salaidinov Mansurjon Tajikistan Struggle of women Short Movie Siyovush Sharifov Accepted
    226 Khalilov Azam Tajikistan Struggle of women Short Movie Siyovush Sharifov Accepted
    227 Salaidinov Mansurjon Tajikistan Women's struggle Short Movie Siyovush Sharifov Accepted
    228 Khalilov Azam Tajikistan Women's struggle Short Movie Siyovush Sharifov Accepted
    229 Muhammad Zokirov Zokirjonovich Tajikistan A Dream Short Movie Manzurajon Aminova Accepted
    230 Sanginov Dilshod Tajikistan A Dream Short Movie Manzurajon Aminova Accepted
    231 Shodiev Tolibjon Ilhomdjonovich Tajikistan A Dream Short Movie Manzurajon Aminova Accepted
    232 Rustamov Saidakhmadkhon Tajikistan gaining knowledge Short Movie Shukrullo Ibragimov Accepted
    233 Ziyoboev Parviz Tajikistan gaining knowledge Short Movie Shukrullo Ibragimov Accepted
    234 Muhammadrizoi Kholizoda Tajikistan gaining knowledge Short Movie Shukrullo Ibragimov Accepted
    235 AMANGELDI CHARYMYRADOV Turkmenistan Appreciation for parents Short Movie Dovlet Bazarov Accepted
    236 AKJAGUL AGAMAMEDOVA Turkmenistan Overcoming obstacles on the path of education Short Movie Dovlet Bazarov Accepted
    237 AYJEMAL AGAMAMEDOVA Turkmenistan Overcoming obstacles on the path of education Short Movie Dovlet Bazarov Accepted
    238 GERCHEK BATYROV Turkmenistan Conscience Short Movie BAYRAMMYRAT TOYLYYEV Accepted
    239 NOVRUZ ABDULLAYEV Turkmenistan Conscience Short Movie BAYRAMMYRAT TOYLYYEV Accepted

Street Abylaikhana 1/1
Kaskelen, Kazakhstan

Email: infomatrix@sdu.edu.kz

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

  • Sponsors:
  • Partners
  • Partners
  • Partners